Rola Grupy Kapitałowej ORLEN w transformacji energetycznej Polski

Sektor paliwowo-energetyczny jeszcze nigdy nie stał przed tyloma wyzwaniami, ale jednocześnie transformacja energetyczna stanowi wielką szansę rozwojową dla Grupy ORLEN. Jest ona kluczowym elementem Strategii ORLEN2030, zawierającym szereg strategicznych inicjatyw, inwestycji w nowe technologie oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.

Jednym z głównych filarów strategii Grupy jest transformacja sektora energetycznego, w tym inwestycje w nisko- i zeroemisyjną energię, która ma być gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski. To inwestycje przede wszystkim w aktywa wiatrowe (onshore, offshore) i fotowoltaikę. Rozbudowa jednostek CCGT, które zastąpią najbardziej emisyjne elektrownie węglowe, a docelowo będą stabilizować pracę systemu opartego na OZE. Stabilność dostaw energii oraz bezpieczeństwo energetyczne Polski będą również gwarantować inwestycje w technologię małych reaktorów modułowych SMR.

Transformacja energetyczna obejmuje nie tylko sektor energetyczny, ale także sektor transportu, przemysłu oraz związaną z tym infrastrukturę przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej, wodoru oraz biogazu/biometanu.

Dekarbonizacja przemysłu stanowi duże wyzwanie, zwłaszcza w działalnościach tzw. hard-to-abate (trudnych do zdekarbonizowania). W tym sektorze kluczowa będzie dostępność zeroemisyjnej energii, a także rozwój produkcji i infrastruktury wodorowej. W strategii Grupa skupia się na zabezpieczeniu podaży wodoru RFNBO, który pozwoli na wypełnieniu celów przewidzianych w nowych regulacjach (RED III). Kluczowy jest też rozwój technologii wychwytu i składowania dwutlenku węgla (CCUS). Grupa ORLEN wspiera rozwój CCUS w całym jego łańcuchu przez budowę i dostosowanie całej infrastruktury transportowej i przeładunkowej.

Transport jest kolejną transformowaną gałęzią. Grupa ORLEN wdraża szeroki program inwestycyjny obejmujący kluczowe technologie paliw alternatywnych, niezbędnych dla długoterminowej dekarbonizacji sektora transportu w Europie Środkowo-Wschodniej. Realizowane projekty obejmują cały łańcuch wartości paliw transportowych – od zabezpieczenia wsadów odnawialnych, przez instalacje produkcji paliw zero- i niskoemisyjnych, przez logistykę, magazynowanie i dystrybucję, w tym budowę dedykowanej infrastruktury dla paliw alternatywnych.

Transformacji energetycznej nie da się przeprowadzić z dnia na dzień, na zasadzie przepięcia się do nowego, zeroemisyjnego systemu. Gospodarka i społeczeństwo nieustannie potrzebują energii, dlatego proces ten musi przebiegać ewolucyjnie. Działania Grupy mają na celu zwiększenie dostępu do nisko- i zeroemisyjnej energii, tworzenie nowych miejsc pracy i wspieranie rozwoju lokalnych społeczności. Grupa ORLEN dąży do bycia liderem rynku energetycznego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, dlatego jako największy koncern multienergetyczny w regionie, pokazuje, że transformacja energetyczna to nie tylko wyzwanie, ale także szansa na rozwój i budowę nowoczesnej gospodarki opartej na zrównoważonej energii.

Z drugiej strony transformacja energetyczna to niezwykle kapitałochłonny proces. Zyski z tradycyjnych obszarów działalności Grupy umożliwiają finansowanie inwestycji w transformację Grupy ORLEN i polskiego sektora paliwowo-energetycznego. Obecnie ORLEN zapowiedział rewizję realizowanych dotychczas projektów oraz aktualizację strategii do końca 2024 roku.

Więcej informacji: https://www.orlen.pl/pl